Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku z Myślibórza na plot i furtę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie kamieni na ogrodzenie z plastiku z Drawska-Pomorskiego na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o regularnych kształtach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z PCV wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastykowe na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenie z plastiku na plot i furtę sztachetowa buduje się z kamieni wielorakiego układu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nieregularnych zarysach, należy je właściwie dobierać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie PCV z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar